Facebook
Facebook

Kminek Zwyczajny

Kminek zwyczajny(Carum carvi)

to roślina dwuletnia z rodziny selerowatych. Należy do jednych z najstarszych roślin znanych w starożytnym Rzymie i Grecji. W Polsce występuje pospolicie, poza tym rośnie na terenie innych krajów Europy, Azji i Afryki.

Nasiona kminku słyną z silnych właściwości aromatycznych i prozdrowotnych.

Kminek jako przyprawa

Znakomicie nadaje się do dań wiatropędnych, tłustych, smażonych i ciężkostrawnych. Poleca się go do potraw zawierających nasiona roślin strączkowych – grochówek, fasoli, kapusty z grochem, do mięs oraz do sosów i zup. Idealnie łączy się z potrawami kapustnymi. Można nim aromatyzować pieczywo oraz inne wyroby piekarnicze. Warto nim doprawiać sałatki, kanapki, twarożek.

Kminek – właściwości lecznicze

Składniki obecne w kminku zwyczajnym czynią z niego roślinę leczniczą. Zioło to jest od wieków stosowane, jako naturalny preparat na schorzenia układu pokarmowego, objawiające się bólem brzucha, wzdęciami i zaparciami. Ale jego właściwości leczniczych jest znacznie więcej:

  • polepsza przyswajanie składników pokarmowych,
  • poprawia trawienie i apetyt,
  • pobudza wydzielanie soków żołądkowych, żółci i moczu,
  • jest pomocny w leczeniu stanów zapalnych dróg oddechowych (zalecany zwłaszcza na kaszel),
  • olejek kminkowy przynosi ulgę w przypadku zewnętrznych zakażeń bakteryjnych, pasożytniczych i grzybiczych,
  • kminek z masłem (przepis poniżej) jest doskonały na zapalenie zatok,
  • olejek kminkowy pobudza działanie ośrodkowego układu nerwowego oraz wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwnowotworowe,
  • odpowiednio przygotowany napar z nasion kminku (przepis poniżej) to naturalny sposób na złagodzenie objawów kolki u małych dzieci,
  • wspomaga laktację u matek karmiących,
  • ponieważ kminek reguluje pracę układu pokarmowego, jest ważnym produktem w walce z nadwagą i otyłością. Kminek na odchudzanie można spożywać, jako nasiona albo w formie zmielonej, dodając go do potraw.

Napar z kminku

Łyżeczkę nasion kminku zwyczajnego zalać szklanką wrzątku, odstawić na 10–15 minut. Po tym czasie napar odcedzić i przestudzony podać dziecku do picia (np. łyżeczką). Napar ten jest również zalecany dorosłym.

Kminek z masłem

Uprażyć na patelni 100 g kminku, gdy przestygnie dodać 200 g klarowanego masła, a potem wszystko wymieszać. Tak przygotowaną masę należy jeść codziennie po 1 – 2 łyżkach.

*Informacje dotyczące właściwości oraz działania oferowanych produktów zostały przygotowane na podstawie materiałów ogólnodostępnych.

7 listopada 2018